Güzel Dinimiz İslamiyet

İlk Doğuma Ait Birkaç Örnek

Hayz âdetinden fazla kan gelip, 10 güne kadar kan devam etse veya 10 gün gelmeden kesilse, geldiği gün kadarı hayz olur. Eğer kan, 10 günü aşarsa, âdetinden fazlası hayz olmaz, âdetinden fazla kan geldiği istihâzalı günlerdeki, kılmadığı namazları daha sonra kazâ eder.

Nifâsın 40 günü de, hayzın 10 günü gibidir. Yâni nifâs âdetinden fazla kan gelip, 40 güne kadar kan devam etse veya 40 gün gelmeden kesilse, geldiği gün kadarı nifâs olur. Eğer kan, 40 günü aşarsa, nifâs âdetinden fazlası istihâza olur, nifâs âdetinden fazla kan geldiği istihâzalı günlerdeki, kılmadığı namazları daha sonra kazâ eder.

1- Bir kadın ilk doğumunda, 30 kan görüp kesilse, 40 güne kadar hiç kan gelmese nifâsı 30 gün olur. İkinci doğumda, 20 kan 15 temiz ve 10 gün kan görse, kan gelmesi 40 günü geçtiği için istihâza vardır. Nifâsı değişmez, yine 30 gün olur, 10 kanlı gün istihâza olur.

2- Doğumdan sonra 5 gün kan gelip kesilse, 30 gün temiz kaldıktan sonra 5 gün daha kan gelse, aradaki 30 gün kan akmış sayılır. 40 günün tamamı nifâs olur. 5 kan ve 30 temiz günden sonra 10 gün daha kan gelse, 40 günü geçen 5 kanlı gün istihâza olur.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu