Güzel Dinimiz İslamiyet

Hesap ve Mîzân

Kıyâmet günü, amelleri, işleri ölçmek için bilmediğimiz bir "Mizân", bir ölçü âleti vardır. Yer ve gök bir gözüne sığar. Sevap gözü parlak olup, Arşın sağında Cennet tarafındadır.

Günâh tarafı Arşın solunda Cehennem tarafında, karanlıktadır. Dünyada yapılan işler, sözler, düşünceler, bakışlar, orada şekil alarak, iyilikler parlak, kötülükler karanlık ve iğrenç görünüp, bu terazide tartılacaktır. Bu terazi, dünya terazilerine benzemez. Ağır tarafı yukarı kalkar. Hafif tarafı aşağı iner denildi. Âlimlerin bir kısmına göre, çeşitli teraziler olacaktır. Bir çoğu da, terazilerin kaç tane ve nasıl oldukları dinde açık bildirilmedi, bunları düşünmemelidir, dedi.

Her insanın amel defterleri uçarak sâhibine gelecektir. Sâlihlerin, iyilerin defteri sağ tarafından, fâsıkların, kötülerin defteri arka ve sol tarafından verilecektir. İyi ve kötü, büyük ve küçük, gizli ve meydanda yapılmış olan her şey defterde bulunacaktır. “Kirâmen kâtibîn” meleklerinin bilmediği işler bile, bu günâhı işleyen organın haber vermesi ve Allahü teâlânın bilmesi ile ortaya çıkarılacak, her şeyden suâl ve hesap

olunacaktır. Mahşerde, Allahü teâlânın dilediği her gizli şey meydana çıkacaktır. Meleklere yerlerde, göklerde neler yaptınız? Peygamberlere, Allahü teâlânın hükümlerini ve dîn-i ilâhîyi kullara nasıl bildirdiniz? Herkese de, peygamberlere nasıl uydunuz, emirleri, vazifeleri nasıl yaptınız? Birbiriniz arasında bulunan hakları nasıl gözettiniz? diye sorulacaktır. Mahşerde, îmânı olup, ameli ve ahlâkı güzel olanlara mükâfat ve ihsânlar olacak, kötü huylu, bozuk ameli olanlara ağır cezâlar verilecektir.

Sevgili Peygamberimiz buyurdu ki; Kıyâmet günü herkese beş şeyden suâl olunur:

1-   Ömrünü nerede geçirdiğinden,

2-   Gençliğini hangi işe harcadığından,

3-   Malını nereden kazandığından,

4-   Malını nereye harcadığından,

5-   Öğrendiği ilim ile amel (iş) edip etmediğinden.

Allahü teâlâ, adâleti ile, bazı küçük günâhlar için de azap yapacak, dilediği mü’minlerin büyük ve küçük bütün günâhlarını, lütuf ve ihsânı ile affedecektir. Şirkten, küfürden başka, her günâhı dilerse affedecek, dilerse küçük günâh için de azap edecektir. Şirki, küfrü hiç affetmiyeceğini bildirmektedir. Kitaplı ve kitapsız kâfirler, yâni Muhammed aleyhisselâmın, bütün insanlara Peygamber olduğuna inanmayan, O’nun bildirdiği emir ve yasaklardan birisini bile beğenmiyenler, elbette Cehenneme sokulacak, sonsuz azap göreceklerdir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu