Güzel Dinimiz İslamiyet

HAYZ ve NİFÂS GÜNLERİNİN TESBİTİ

Hesaplar, İmâm-ı Muhammed hazretlerinin birinci rivâyetine göredir.

Kürsüf üzerinde, aylarca, hergün kan lekesi gören kız, ilk 10 gün hayzlı, sonra 20 gün istihâzalı kabûl edilir. (İstimrâr) denilen bu kan kesilinceye kadar, hep böyle devam eder.

Bir kız, 3 gün kan görüp, 1 gün görmese, sonra 1 gün görse, 2 gün görmese, 1 gün daha görüp 1 gün görmese, yine 1 gün görse, bu 10 günün hepsi hayz olur. Her ay, 1 gün kan görse, 1 gün görmese, böyle 10 gün birer gün görüp görmese; gördüğü günlerde namazı ve orucu terk eder. Ertesi günlerde gusl abdesti alıp namazlarını kılar. [Mesâil-i şerh-i vikâye]

Âdeti 5 gün olan bir kadın, güneşin yarısı doğunca kan görüp, 11. sabâhı güneşin üçde ikisi doğarken kan kesilse, 10 günü, yâni 240 saati birkaç dakika aşmış olsa, âdet zamanı olan 5 günden sonra gelenler, istihâza olur. Çünkü, güneşin doğma zamanının altıda biri kadar, 10 günü ve 10 geceyi yâni 240 saati, 2 dakikaya yakın aşmışdır. 10 gün, yâni 240 saat tamam olunca gusl edip, âdetden sonraki günlerde kılmadığı namazları kazâ eder. (Güneşin doğması 4 dakika sürer.)

İmâm-ı Muhammed’in kavline göre, bir kız, ömründe ilk olarak, 1 gün kan görse, sonra 8 gün görmese ve 10. gün yine görse, 10 günün hepsi hayz olur. Fakat, bir gün görse, 9 gün görmese, 11. günü yine görse, hiçbiri hayz olmaz. Kan görülen 2 gün istihâza olur. Çünkü, 10. günden sonra görülen kandan önceki temizlik günlerinin, imâm-ı Muhammed’e göre hayz sayılmıyacağı yukarıda bildirilmişdi. 10. ve 11. günleri kan görürse, aradaki temizlikler de hayz sayılarak, 10. günü hayz, 11. günü istihâza olur. [Mültekâ]

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu