Güzel Dinimiz İslamiyet

Hayızlıya ve Nifâslıya Serbest Olanlar

Yasak edilenlerin dışında her şey yapabilir. Meselâ şunları yapar:

  1.  Hayzlı kadın; Besmele, salevât-ı şerîfe, kelime-i tevhid, istiğfar ve bütün duaları okuyabilir, tesbih çeker, zikreder. Fâtiha, Rabbenâ âtina.., Rabbenağfirli... ve daha başka dua âyetlerini dua niyetiyle ezberden okuyabilir. Hayızlı iken kabir ziyaretine gidebilir, dua niyetiyle orada Fâtiha okur. Her namaz vaktinde abdest alıp, o namazı kılacak kadar zaman oturup zikreder, tesbih çekerse, en iyi kıldığı namazın sevabını kazanır.

  2.  Cünübe saç ve tırnak kesmek mekrûh, ama hayızlıya mekrûh değildir. Cünüpken de, hayzlı iken de saç boyatabilir. Hayzlı iken yiyip içilebilir; fakat cünüpken ağzını yıkamadan yiyip içmek mekrûhtur ve fakirliğe sebeptir. Oruç için sahura kalkan kimsenin, vakit dar ise, elini ağzını yıkadıktan sonra, yiyip içmesi, daha sonra gusletmesi günâh değildir. [Halebî]

  3.  Kadın cünüp iken hayz görse, cünüplük için gusletmesi iyi olur, hayz bitinceye kadar bekleyip, sonra ikisi için bir gusletmesi de câizdir. Cünübün ağzını yıkamadan yiyip içmesi tenzihen mekrûhtur. Çünkü ağzına aldığı su, müstamel olur. Müstamel suyu içmek ise mekrûhtur. Hayzlı böyle değildir. Hayz iken gusletmesi emredilmedi. Hayzlı kadın, göğsünü yıkamadan, çocuğunu emzirebilir. Cünüp kadının, yıkamadan emzirmesi mekrûhtur. (Çocuk emziren kadının abdesti bozulmaz.) [Hadîka]

  4.  Tilâvet secdesini işiten cünüp kimse, temizlendikten sonra tilâvet secdesi yapar.

    Fakat hayızlı ve nifâslı olana temizlendikten sonra da tilâvet secdesi gerekmez.

  5.  İstihâza günlerindeki kadın, idrarını tutamayan, devamlı burnu kanayan veya bir akıntısı olan kadın gibi, özür sahibi olur. Namaz kılması ve oruç tutması lâzım olur ve kan gelirken de vaty câiz olur. İstihâza kanı hastalık alametidir. Çok akarsa doktora gitmelidir.

 

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu