Güzel Dinimiz İslamiyet

Hayızla İlgili Yanlış Bilgiler

Sual: Hayızla ilgili şu bilgiler yanlış değil mi?

1- Hanefî mezhebine göre, 55 yaşın üstündeki kadınlardan gelen kan,

koyu ve siyah ise âdet kanıdır, diğer renklerde ise âdet kanı değildir.

2- İki ay üst üste aynı sayıda kan görmekle düzgün âdet oluşur ve arada bir ay fazla ya da eksik gelse yine düzgün âdetine itibar eder. Eksiklik ya da fazlalık hesaba katılmaz.

3- Âdet görürken, akmayan günlerin hepsi istisnasız âdet sayılır.

4- Âdeti 10 günden az sürede sona eren kadın, yıkanmadan ya da aradan bir namaz vakti geçmeden cimâ edemez. 10 günde sona eren ise, yıkan- madan da cimâ edebilir.

5- Sürekli kan gören kadın, âdetini kesin bilmiyorsa, kesine yakın bilgisi- ne göre davranır. Hiç bilmiyorsa ihtiyatlı olur ve her ay altı gün âdetli, kalan günleri ise temiz sayar.

CEVAP: Doğruları şöyledir:

1- Âyiseden gelen her çeşit kan hayz olmaz, istihâza olur. Âyise, hayzdan kesilmiş yaşlı kadın demektir. Âyise yaşı Hanbelî’de 50, Hanefî’de 55, Şâfi’î’de 60, Mâlikî’de 70’tir. Bu yaşlardan sonra gelen kan hayz olmaz, istihâza olur.

2- Bir ay görmekle de âdeti belli olmuş olur. İster 2 ay olsun, ister 12 ay olsun, düzgün âdet gören bir kadın, başka ay farklı bir âdet görürse, 10 günden az ise, âdeti değişir. Meselâ her ay düzenli 6 gün âdet gören kadın, bu ay 7 gün kan görse, âdeti 7 güne çıkar. 6 gün kan görürse âdeti 6 güne iner. Eğer kan 10 günden fazla gelirse, işte o zaman eski âdeti geçerli olur. Meselâ 12 gün kan gelse, yine âdeti 6 gün kabul edilir.

3- Aradaki temiz günler, hattâ kanlı günler içinde, âdet olan ve olmayan günler vardır. Âdeti 7 gün olan bir kadından 3 gün kan 2 gün temiz, 2 gün kan gelse, bu 7 günün hepsi hayz olur, fakat 3 kan, 3 temiz, 1 kan 2 temiz 2 kan görse, son 2 temiz ile 2 kanlı gün istihâza olur, âdeti yine 7 gün olur.

4- Bir kadının âdeti 7 gün ise, yine 7 gün sonra kan kesilse, yıkanmadan da cimâ edebilir ve gusledip namazını kılar. Eğer âdeti 7 gün iken; bu ay 5 günde kan kesilse, yıkanıp namazını kılarsa da, 7 gün dolmadan cimâ edemez, çünkü eski âdeti kadar kan gelme ihtimali vardır. 7 gün geçtikten sonra yine kan gelirse namaz kılamaz, cimâ da edemez, çünkü hayzının değişme ihtimali vardır. Eğer 9 gün geldikten sonra tamamen kesilirse, yeni âdeti 9 güne çıkmış olur.

5- Sürekli kan gelen ve eski âdetini bilmeyen kadın, 10 gün hayz, 20 gün temiz kabul eder. Biliyorsa âdeti kadarı hayz kabul edilir. 6 gün diye bir şey hiçbir muteber kitapta bildirilmemiştir. Şâfi’î ve Mâlikî’de ise, âdetini bilmiyorsa 15 gün hayz, 15 günü temiz kabul edilir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu