Güzel Dinimiz İslamiyet

Hala Sultan Hazretleri “radıyallahü anhâ”

Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” efendimiz, Hala Sultan olarak tanınan Ümm-i Hirâm’ın “radıyallahü anhâ”, Medine-i Münevvere’deki evine teşrif etmiş ve istirahat için uyumuştu. Bir müddet sonra Peygamber efendimiz gülümseyerek uyandılar. Bunun üzerine Ümm-i Hirâm “radıyallahü anhâ”,

-  Yâ Resûlallah! Niçin güldünüz?

-  Ey Ümm-i Hirâm! Ümmetimden bir kısmını gemilere binmiş hâlde, kâfirlerle gazâya giderlerken gördüm.

-  Yâ Resûlallah! Duâ et, ben de onlardan olayım!

Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” de onun bu arzusunu geri çevirmeyip, kabul etti ve şöyle dua buyurdular:

- Yâ Rabbî! Bunu da onlardan eyle!

Resûlullah efendimiz, böylece onun deniz seferinde bulunacağını önceden haber vermiş oldu.

Halife Hazret-i Osman’ın izniyle, 647 yılında Hazret-i Muâviye, Kıbrıs adasındaki insanların da saâdete kavuşmaları, Cehennemden kurtulmaları için bir deniz seferi düzenledi. Bu sefer, müslümanların ilk deniz savaşıydı. Bu sefere gönüllü seçilen kimseler arasında Hazret-i Ebû Zer, Hazret-i Ebüdderda, Hazret-i Ubâde bin Samit ve hanımı Ümm-i Hirâm da vardı, radıyallahü anhüm.

Hazret-i Ümm-i Hirâm, seksenaltı yaşında olmasına rağmen, bu zahmetli yolculuğa katlanıyor, oradaki insanlara İslâmiyeti bildireceklerini, onların da kurtuluşa, saâdete kavuşacaklarını düşünerek, teselli buluyordu. İslâmiyeti yaymak uğrunda şehid olmak, Ümm-i Hiram’ın en büyük arzusuydu.

Mısır’dan gelen İslâm askerleri de, kendileriyle birleşince, Kıbrıs Rumlarına, müslüman olmalarını, yoksa cizye vermelerini, bunu da kabul etmezlerse savaş yapacaklarını bildirdiler. Kıbrıslılar teslim olmayacaklarını bildirince, şiddetli çarpışma oldu.

Hazret-i Ümm-i Hirâm, çok yaşlı olmasına rağmen, yerinde duramıyor, bir an önce neticeye varmak istiyordu. Askerler, Hazret-i Ümm-i Hirâm’ın bu hâline şaşıyorlar, ona bakarak gayrete geliyorlardı. Rumların donanması kaçınca, savaş sahilde devam etmeye başladı. İslâm askerleri, bir çıkarma harekâtıyla iç kısımlara daldılar. Askerlerle çıkarmaya katılan Hazret-i Ümm-i Hirâm, Larnaka yakınlarında atının ayağının sürçmesiyle düşerek, çok özlediği şehidliğe kavuştu. Cenâb-ı Hak şefaatlerine kavuştursun inşâallah.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu