Güzel Dinimiz İslamiyet

Haccın Farzları

Haccın farzları üçtür:

1- Haccı “ihram” içinde yapmaktır. İhram, peştamal gibi iki beyaz bez olup, belden aşağı sarılır, öteki, omuzlara sarılır. İple bağlanmaz, düğümlenmez, insana sanki kefenlendiğini, mezara girdiğini ve bu dünyadan ayrıldığını hatırlatır.

Kadınlar elbiseleri ile yüzü hariç her tarafı elbiseleriyle kapalı olarak, veya deriye değmemek üzere yüzlerini örtmeleri ve dikilmiş elbise, mest, çorap giymeleri, örtü altına ziynet eşyası takmaları câizdir. [Erkekler ihram ile örtünür.]

2-  Arefe günü, Arafat’ın “Vâdi’yi Urene” denilen yerinden başka herhangi bir yerinde, öğle ve ikindi namazlarından sonra “Vakfe” ye durmak. Herkes, imâma karşı ayakta durup, ayakta duramazsa, oturup imâmın duasını dinler. Sonra oturabilir, yatabilir.

3-  Kâ’be-i muazzamayı “Tavaf” yâni (ziyaret) etmektir. Tavaf, Mescid-i Haram içinde Kâ’be-i muazzama etrafında dönmek demektir. Dördü farz, üçü vâcib, olmak üzere yedi kere dönülür.

Bu üçünden biri yapılmazsa hac sahih olmaz, kabul olmaz.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu