Güzel Dinimiz İslamiyet

GUSÜL (Boy Abdesti)

Namâzın sahîh, yâni doğru olması için, abdestin ve guslün doğru olması lâzımdır. Cünüp olan her kadının ve erkeğin, hayızdan ve nifâsdan kurtulan kadınların gusül abdesti alması farzdır. Cünüp olmak, cimâ ve ihtilâm ile olur.

Hacda arefe günü, Arafatta ve hacda ihrama girerken (erkeklerin, Cumâ namazı ve bayram namazı için) gusül abdesti almak sünnettir. Farz, Allahü teâlânın emridir. Farzları yapanlara çok sevap vardır. Yapmayanlar da, büyük günâha girer.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki: (Gusül abdesti almaya kalkan bir kimseye, üzerindeki kıl adedince yâni pek çok sevap verilir. O kadar günâhı affolur. Cennetdeki derecesi yükselir. Guslü için ona verilecek sevap, dünyada bulunan her şeyden daha hayırlı olur. Allahü teâlâ Meleklere; Bu kuluma bakınız! Gece üşenmeden kalkıp, benim emrimi düşünerek cünüplükten gusül ediyor. Şahit olunuz ki, bu kulumun günâhlarını af ve mağfiret eyledim.)

Diğer bir hadîs-i şerîfte: (Kirlenince çabuk gusül abdesti alın! Çünkü, kirâ-men kâtibin melekleri, cünüp gezen kimseden incinir) buyurulmaktadır. İmâm-ı Gazâlî “rahmetullahi aleyh” buyurdu ki: “Bir kimse, rüyada bana dedi ki, (Bir miktar zaman cünüp kaldım. Şimdi üzerime ateşten gömlek giydirdiler. Hâlâ ateş içindeyim.)” Bir hadîs-i şerîfte de, (Resim, köpek ve cünüp kimse bulunan eve rahmet melekleri girmez) buyuruldu.

Namaz kılan ve kılmayan herkes, bir namaz vaktini cünüp geçirirse, çok acı azap görecektir. Su ile yıkanmak mümkün olmazsa teyemmüm etmelidir.

Cünüp olan kimseler şunları yapamaz:

1- Hiç bir namazı kılamaz.

2- Kur’ân-ı kerîme ve âyetlerine el süremez.

3- Kâ’beyi tavaf edemez.

4- Câmi ve mescidlere giremez.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu