Güzel Dinimiz İslamiyet

Fâsid Kan ve Fâsid Temiziliğin İstimrâr Etmiş Gibi Kabul Edilmesi

Bu da üç türlü olur:

a) Temizlik 15 günden az olduğu için fâsid ise; ilk görülen kan hep akmış gibi kabul edilir.

Kaide: Bir ay, genel olarak 30 gün kabul edilir. Bunun için, fâsid kan veya fâsid temizlik görmüşse, kanlı ve temiz günlerin toplamı 30 gün olmamışsa, istimrârlı günlerin ilk günleri, 30’u tamamlayacak şekilde istihâza kabul edilir. 30 günün 10 günü hayz olunca, 20 günü de temiz, yâni istihâzadır. Kan kesilinceye kadar böyle devam eder.

Meselâ: Bir kız ilk olarak 11 gün kan ve 14 gün temiz olsa, sonra istimrâr etse, birinci kan, 10 günü aşdığı için fâsiddir. 11. ve istimrârın ilk 5 kan günleri temizlik günleri olup, bu 5. günden sonra, 10 gün hayz, 20 gün temizlik olmak üzere devam eder. Temizlik tam olup, kanlı gün karışdığı için fâsid ise, böyle fâsid temizlik ile kan günleri toplamı 30’u geçmezse, yine ilk kan istimrâr etmiş gibi kabûl edilir.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 11. gün kan gelmeye devam edince, istihâza olduğu anlaşılır, guslederek namaza başlar. 26. gün kan gelince, namazı bırakır. 36. günde yâni ikinci ayın 11. kanlı gününde kan gelmeye devam edince, istihâza olabileceği için, guslederek namaza başlar. Kanın kesilmeden sürekli aktığı yâni istimrâr olduğu anlaşılınca ise, ilk 5 günün ve 10 hayzdan sonraki 20 günün istihâza olduğu anlaşılır. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını kazâ eder. Kan gelmeye devam ettikçe, bu şekilde hareket eder. Yâni 10 hayz, 20 istihâza kabul eder.

b) Temizlik tam olup, kanlı gün karıştığı için fâsid ise; böyle fâsid temizlik ile kan günleri toplamı 30’u geçmezse, yine ilk kan akmaya başlamış gibi kabul edilir.

Meselâ: Bir kız ilk olarak, 11 kan ve 15 gün temizlikten sonra kesilmeden kan akarsa, 16 günün ilk günü kanlı olduğu için, 15 temiz gün ve 1 kanlı gün fâsid temizlik kabul edilir. Kan akmaya devam ederse, 10 günü hayz, 20 günü istihâza kabul edilir. Kanlı günlerle temiz olan günlerin toplamı 30’u aşar ise, ilk 10 gün hayz olup, sonra istimrâra kadar olan günlerin hepsi temiz kabul edilip, istimrârdan sonra 10 gün hayz, 20 gün temiz olarak devam eder.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 11. gün kan gelmeye devam edince, istihâza olduğu anlaşılır, guslederek namaza başlar. 27. gün kan gelince, namazı bırakır. 37. gün yâni ikinci aydaki 11. kanlı günde kan gelmeye devam edince, istihâza olduğu anlaşılır, yine guslederek namaza başlar. Kan gelmeye devam ettiği müddetçe, bu şekilde ha- reket eder. Yâni 10 hayz, 20 istihâza kabul eder.

c) Kanlı günlerle temiz olan günlerin toplamı 30’u aşarsa, ilk 10 gün hayz olup, sonra istimrâra kadar olan günlerin hepsi temiz kabul edilip, istimrârdan sonra 10 gün hayz, 20 gün temiz olarak devam eder.

Meselâ: Bir kız ilk olarak 12 kan, sonra 20 gün temizlik, sonra kan akmaya devam ederse, bu kanlı günlerin 10 günü hayz, 20 günü istihâza kabul edilir.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 11. gün kan gelmeye devam edince, istihâza olduğu anlaşılır, guslederek namaza başlar. 33. gün kan gelince yine namazı bırakır; çünkü son hayzdan itibaren, en az 15 gün temiz geçmiştir. 43. gün yâni ikinci aydaki 11. kanlı günde kan gelmeye devam edince, istihâza olduğu anlaşılır, guslederek namaza başlar. Kan gelmeye devam ettikçe, bu şekilde hareket eder. Yâni 10 hayz, 20 istihâza kabul eder.

4- Sahîh kan ve fâsid temizlik görürse, yâni en fazla 10 gün kan ve fâsid temizlik, yâni 15 günden az temizlik görse, sahîh kan günleri âdet olur. Sonra 30 güne kadar temizlik kabûl edilir. Yâni kanlı ve temiz günleri 30’a tamamlayacak şekilde, istimrârlı günlerin ilk günleri istihâza kabul edilir.

Meselâ: Bir kız ilk olarak 5 gün kan ve 14 gün temizlikden sonra akmaya devam etse, ilk 5 gün kan ve bundan sonra 25 gün temiz olur. Bu 25 günü tamamlamak için, istimrârın ilk 11 günü temiz kabûl edilir. Bundan sonra, 5 günü hayz, 25 günü temiz olarak devam edilir.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 6. günde kan kesilince, guslederek namaza başlar. 20. gün kan gelse de, namaza devam eder; çünkü 15 gün temiz geçmemiştir. Bu günün istihâza olduğu kesindir. 21. gün kan gelmeye devam edince, artık namazı bırakır. 30. günde yâni ikinci ayın 11. kanlı gününde kan gelmeye devam edince, istihâza olduğu anlaşılır, guslederek namaza başlar. Kanın kesilmeden sürekli aktığı yâni istimrâr olduğu anlaşılınca ise, ilk 11 günün ve 5 hayzdan sonraki 25 günün istihâza olduğu anlaşılır. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını kazâ eder. Kan gelmeye devam ettikçe, bu şekilde hareket eder. Yâni 5 hayz, 25 istihâza kabul eder.

Meselâ: Bir kız ilk olarak 3 gün kan, 15 gün temizlik, 1 gün kan ve sonra 15 gün temizlikden sonra istimrâr etse, ilk 3 gün sahîh kan ve sonra istimrâra kadar olan günlerin hepsi fâsid temizlik olup, 3 gün hayz, sonra 31 gün temiz olur. İstimrâr zamanında ise, 3 gün hayz, sonra 27 gün temiz olarak devam eder.

AÇIKLAMA

Kan görünce namazı bırakır. 4. günde kan kesilince, guslederek namaza başlar. 16. gün kan gelince namazı bırakır. Çünkü sahih bir temizlik olmuştur. 17. gün temiz olunca namaza başlar. Bu günün istihâza olma ihtimali vardır. 34. güne kadar namaza devam eder. 16. günün istihâza olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. O hâlde 31 gün temiz olmuş demektir. 35. gün kan gelmeye başlayınca namazı bırakır. Ve kanlı 3 günden sonra kan istimrar ederek devam ederse artık hayzı 3 gün, temizliği 27 gün kabul edilmiş olur. İstimrar bitinceye kadar her 3 gün hayz, 27 gün temiz olarak devam eder. İstihâza olan günlerdeki kılmadığı namazlarını kazâ eder.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu