Güzel Dinimiz İslamiyet

Dua Âyetleri

Sual: Cünüpken veya hayzlıyken, dua ayetlerini dua niyetiyle okumak câiz midir? Âyet-el kürsîyi ve İhlâs sûresini de dua niyetiyle okumak câiz midir?

CEVAP: Rabbenâ âtinâ, Rabbenağfirli gibi dua âyetlerini, dua niyetiyle okumak câizdir. Fâtiha sûresini de, Besmeleyle veya Besmelesiz dua niyetiyle okumak câizdir. Âyet-el kürsî ve İhlâs sûresi dua değildir, bunları cünüp veya hayzlı okuyamaz.

Sual: Kadınların, hayzlıyken kabir veya türbe ziyaret etmelerinde bir mahzur var mıdır?

CEVAP: Hayızlı veya cünübün, kabir ziyaret etmesinde, bir sakınca yoktur. [Hindiyye]

Kabir ziyaretini abdestli yapmak müstehab ise de, hayzlı iken ziyaret etmek de câizdir. Büyük zâtların, hele kendi hocasının kabrini hayzlı iken ziyaret etmek, edebe aykırı olur. Ziyarete giderken abdestli olmak, hattâ guslederek gitmek çok iyi olur. Kadınlar her gün kabir ziyareti mi yapıyor da, hayzlı iken kabir ziyaretine ihtiyaç duyulsun. Ama bir ihtiyaç olunca, Meselâ uzaktan gelmişse, temizlenmeden gidecekse hayzlıyken de ziyaret edilir. Sebepsiz hayzlı iken ziyarete gitmemelidir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu