Güzel Dinimiz İslamiyet

Burna, Göze, Dişe Takılan Süsler

Kadınların, burunlarına pırlanta, altın veya gümüş takmaları câiz değildir. Kadınların burna hızma, göze renkli lens veya dişe renkli taş takmaları, ziynete girer. Gözü bozuk olanlar, renkli lens yerine, renksiz lens takmalıdır.

Lens gusle mâni olmaz; çünkü gözün içini yıkamak farz değildir; fakat dişe takılan taş gusle mânidir. Gusle mâni olmaması için, Mâlikî mezhebini taklit etmek gerekir. Hızmalar iki çeşittir. Birincisi, küpe gibi burna halka olarak takılıyor. Bunlar gevşekse, küpe gibi olup gusle mâni olmaz. Bir de, burna iğne gibi batırıyorlar. Bunların altına su geçmeyeceği için, dört mezhepte de gusle mâni olur. Mezhep taklidine de imkân olmadığı için, çıkarmaktan başka yolu yoktur. Eğer abdestte ve gusülde çıkarma imkânı varsa, abdest ve gusül yönünden problem olmaz; ama ziynet olduğu için takılması câiz olmaz.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu