Güzel Dinimiz İslamiyet

ANA-BABA HAKKI

Güzel dinimiz, evlâdın anne ve babasına hizmet etmesini emretmiş ve bunu bir ibâdet saymıştır. Yüce Rabbimiz Kur’ân-ı kerîm de; (Allah’a ibâdet ediniz!) buyurduktan sonra, (Anaya, babaya iyilik ediniz!) diye emretmektedir. Onlara hizmet ederken, (öf) bile demeyi yasaklamıştır.

Ana-babasını razı eden kimse için, Cennette iki kapı açılır. Ana-babası razı olmayan kimse için de, Cehennemde iki kapı açılır. Bir kimsenin ana-babası zâlim olsalar dahi, onlara karşı gelmek, onlarla sert konuşmak yasaktır. Allahü teâlâ buyurdu ki: (Ey Mûsâ! Günâhlar içinde bir günâh vardır ki, benim yanımda çok ağır ve büyüktür. O da ana-baba, evladını çağırdığı zaman, emrine uymamasıdır.)

Evlâdın, ana-babasına karşı başlıca vazifeleri şunlardır:

  1. Bir kimse ana-babası çağırdığı zaman herhangi bir işle uğraşıyorsa, hemen onu terkedip, derhâl ana-babasının emrine koşmalıdır.
  2. Anası-babası kızıp bağırırsa, onlara bir şey söylememelidir.
  3. Ananın-babanın duasını almalıdır.
  4. Emrettikleri işleri çabuk ve güzel yapmaya çalışmalıdır. Hattâ beğenmeyip gücenmelerinden ve beddua etmelerinden korkmalıdır.
  5. Herhangi bir sebeple darılır iseler, onlara karşı sert söylemeyip hemen ellerini öperek kızgınlıklarını teskin etmelidir.
  6. Ananın-babanın kalblerine geleni gözetmelidir. Zira saâdet ve felaket onların kalblerinden doğan sözler olduğunu bilmelidir.
  7. Ana-baba hasta ise, ihtiyar ise, onlara yardım etmeli, saâdeti onlardan alınacak hayır duada bilmelidir.
  8. Eğer onları incitip, bedduaları alınırsa kişinin dünya ve âhireti harap olur. Atılan ok tekrar geri yaya gelmez. Onlar hayatda iken, kıymetini bilmek lâzımdır.

Allahü teâlânın rızası, dinine bağlı olan ana-babasının rızasında, Allahü teâlânın gazabı, dinine bağlı olan ana-babanın gazabındadır. Sevgili Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” bir hadîs-i şerîflerinde buyurdu ki: (Cennet, anaların ayağı altındadır) yâni, sana dinini, îmânını öğreten ananın-babanın rızasındadır. Hak teâlâ hazretleri Mûsâ aleyhisselâma dedi ki, (Ey Mûsâ! Ana-babasını razı eden, beni razı etmiş olur. Ana-babasına âsi olan, bana mutî olsa bile onu fenalar tarafına ilhak ederim.)

Sevgili Peygamberimiz buyurdu ki: (Ana-babaya iyilik etmek, nafile namaz, oruç ve hac faziletlerinden daha faziletlidir. Ana-babasına hizmet edenlerin ömrü bereketli ve uzun olur. Ana-babasına karşı gelip, onlara âsi olan melûndur.)

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu