Güzel Dinimiz İslamiyet

Âdeti 8 Gün Hayz, 26 Gün Temiz Olan Bir Kadının Âdetinin Değişmesi

Sual: Âdeti 26 gün temiz 8 gün hayz olan bir kadın, aşağıda verilen örneklerdeki gibi kan görse, yeni hayzı ve temizlik süreleri kaç gün olur?

CEVAP: Kan, 10 günü geçerse istihâza var demektir. İstihâzalı günlerde, âdet he-saplanırken şu kurallara uyulur:

1-   İmâm-ı Muhammed’e göre, hayzın ilk ve son gününün kanlı olması lâzımdır. [İslâm Ahlâkı]

2-   10 günlük hayz müddeti içinde, kan görülen günler arasında bulunan temizlik günleri [fâsid temizlik olduğu için] hayz kabul edilir. [Seâdet-i Ebediyye]

3-   İki hayz arasında en az 15 temiz günün bulunması lâzımdır. 15 gün sayılırken, arada bulunan istihâzalı [fâsid kan olan] günler de temiz sayılır. [İslâm Ahlâkı]

4-   Önceki sayısından farklı olan sonraki kan günleri, 10 günden fazla olur ve bunun 3 veya daha fazla günü, önceki âdet günleri içinde bulunmazsa, âdetin zamanı değişir. Sayısı değişmeyip ilk görüldüğü günden başlar. 3 veya daha fazla günü âdet zamanı-na rastlarsa, rastladığı gün sayısı hayz, kalanı istihâza olur. [İslâm Ahlâkı]

Kanlı günleri baştan sayarken, sonu kanlı olacak şekilde hesap edilmelidir.

Bâzı misâller:

1) 30 temiz, 2 kan, 3 temiz ve 7 kan görse;

Kan 10 günü geçtiği için istihâza vardır. Rastlayan gün, 3’ten az olduğu için, eski âdeti olan 8 gün geçerlidir. Temizlik süresi 30 güne çıkmıştır.

8 gün, ilk kanlı günden itibaren hesaplanır. Yâni 2 kanlı günden itibaren sayılır. 3 temiz gün de aktı kabul edildiği için, 8 gün hayz olur.

 

2) 25 temiz, 1 kan, 2 temiz, 2 kan, 3 temiz ve 3 kan görse;

Kan 10 günü geçtiği için istihâza vardır. Rastlayan 3 gün var. 3 temiz gün de aktı kabul edilir. Dolayısıyla çakışan gün 6 olur. Yeni hayzı 6 gündür. Temizlik süresi 28 güne çıkmıştır.

 

3) 13 temiz, 1 kan, 6 temiz, 4 kan, 2 temiz, 2 kan, 1 temiz, 3 kan görse;

Kan 10 günü geçtiği için istihâza vardır. Rastlayan 5 günün arasındaki 1 temiz gün de, aktı kabul edilip, rastlayan 6 gün olur. Yeni âdeti 6 gün olur. Temizlik süresi değişmemiştir. Yâni 26 gündür.

 

4) 23 temiz, 7 kan, 4 temiz ve 1 kan görse;

Kan 10 günü geçtiği için istihâza vardır. Rastlayan 4 gün âdeti olur. 7 kanlı günün ilk 3’ü ile 4 temiz günden sonra görülen 1 kanlı gün istihâza olur. Temizlik süresi değişmemiştir. Yâni 26 gündür.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu