Güzel Dinimiz İslamiyet

ADAK (Nezir)

Adak, bir isteğin yerine gelmesi veya bir korkunun giderilmesi arzusu ile Allahü teâlâyı tazim için mubâh bir işi kendisine vazife kabul etmekdir. Adağa, nezir de denir. Adak edilen şeyin, farz veya vâcib olan bir ibâdete benzemesi ve başlı başına bir ibâdet olması icâb eder.

Adak bir ibâdettir. Ancak, Allah için yapılır. Kul için yapılmaz. Cahil halk, ölüler için para, mum ve benzeri şeyler adarlar. Bu suretle büyük zâtlara yaklaşmak, onlardan faydalanmak isterler. Bunlar, dînimizde uygun olmayan işlerdir. Kiliseye, ayazmaya, mezara, türbeye gidip Hazret-i Îsâ’dan, Meryem Ana’dan, evliyâdan bir şeyler isteyen dinden çıkar. Bunlar vesile edilerek, Allah’ın sevgili kulları olan evliyânın hatırı için Allahü teâlâdan istenir. Bunların sevâbını bir Velîye, büyük zâta hediye etmek câiz olur. Sonra, bu nezrin ve sadakanın ve bu Velînin hürmetine murâdın hâsıl olması için dua edilmelidir.

Fakîrin ve zenginin kurban adaması câizdir. Hayvan kesmeği adarken, kurban derse, kurban bayramında kesmesi lâzım olur.

Zengin kimse, kurban kesme günlerinden birinde, bir koyun kurban etmeği nezr ederse, iki kesmesi lâzım olur. Biri adak için, birisi bayram için olur. Bu kimse, nezr ederken, bayram kurbanını kasd ederse, bir kurban keser. Bayram günlerinden önce nezr ederse, niyyeti ne olursa olsun, iki kurban keser.

Bayram günlerinde zengin olan da, bayram günü fakîr iken nezr edince, yine bu sebebden dolayı iki kurban keser. Hâcı olmıyan zengin kimsenin hac adaması da, zengin kimsenin, kurban kesme günlerinde kurban adaması gibidir.

Allah rızâsı için horoz kurban edeceğim veya keseceğim diyerek horoz adamak câiz olmaz. Çünki, horoz kurbanlık hayvan değildir. Horoz adamak istiyen, (Allah rızâsı için horoz kesip, etini fakirlere vereceğim) demeli ve horozu diri olarak veya kesip, etini fakire vermelidir. Böylece, kurban değil, sadaka nezr edilmiş olur.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu