Güzel Dinimiz İslamiyet

Adak İki Çeşittir

1- Şarta bağlı olmayan adak (mutlak adak): Adakta niyetsiz, düşünmeden söylemek; ciddi isteyerek söylemek gibidir. Bir şeyi söylerken, kast etmese, söz arasında dilinden çıkmış ise de, yapılması şart olur.

Allahü teâlâ için, bir gün oruç tutmak üzerime borç olsun diyeceğine, bir ay oruç tutmak diye ağzından çıksa bir ay tutması lâzım olur. Şarta bağlı olmayan adağı fakir de olsa hemen yapması lâzımdır.

2- Şarta bağlı olan adak: Murat edilen şart hasıl olunca, adağın yerine getirilmesi lâzım olur. Böyle adakları zenginler yiyemez.

Şarta bağlı olarak evliyaya adak yapmak, kendisini, günâhı çok, dua etmeye yüzü yok bilerek, mübarek birini vesile edip, onun hürmetine Allahü teâlâya yalvarmak şeklinde olabilir. Meselâ (Hastam iyi olursa veya şu işim hasıl olursa, sevabı evliyadan (Seyyidet Nefise) hazretlerine olmak üzere, Allah için, üç Yâsîn okumak veya bir koyun kesmek nezrim olsun) deyince, bu dileğin kabul olduğu çok tecrübe edilmiştir. Burada, Allahü teâlâ için koyun kesip, sevabı Seyyidet Nefise hazretlerine bağışlanmakta, onun şefaati ile, Allahü teâlâ, hastaya şifa vermekte, kazâyı, belâyı ihsân edip gidermektedir.

Böyle şartlı adak hayvanı, murâd hâsıl olmadan önce kesilemez. Hayvanı mezârın yanında kesmemelidir.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu