Güzel Dinimiz İslamiyet

Abdestteki Kolaylıklar

Abdestteki kolaylıklar, mest ve yara üzerine mesh etmektir. Mesh, sıvazlamak, yâni yaş eli sürmek demektir, iki türlü mesh vardır:

1- Mest Üzerine Mesh Etmek

Mest, ayağın yıkanması farz olan yerini örten, su geçirmez ayakkabı demektir. Mest büyük olup da, parmaklar mestin ucuna kadar gitmezse, mesh olmaz. Mestin, bir saat yol yürüyünce, ayaktan çıkmayacayak şekilde sağlam ve ayağa uygun olması lâzımdır. Tabanı ile ayak üstü veya yalnız tabanı deri kaplanmış çorap üstüne mesh yapılabilir. Mestler, abdestsizliğin ayaklara geçmesine mâni olmaktadır.

Mesh, mestlerin üstüne yapılır. Mestlerin tabanına mesh yapılmaz. Çıplak ayak mutlaka yıkanır, mesh edilmez. Meshin üç el parmağı eninde ve boyunda olması farz-dır. Mest üzerine mesh şöyle yapılır: “Sağ elin yaş beş parmağı, sağ mest üzerine, sol elin parmakları da, sol mest üzerine, boylu boyunca yapıştırılıp, ayak parmaklarına gelen ucundan bacağa doğru çekilir. El ayaları meste değdirilmez.

Mest üzerine mesh müddeti, misafir olmayan kimse için, yirmidört saattir. Misafir için, 3 gün 3 gece yâni 72 saattir. Bu müddet mesti giydiği zaman değil, mest giy-dikten sonra, abdest bozulduğu zaman başlar.

Ayağın üç parmağı sığacak kadar yırtığı bulunan mest üzerine mesh edilmez. Yırtık bundan az ise, mesh edilebilir.

 

2- Yara ve Sargı Üzerine Mesh Etmek

Yara, kırık, çıkık, şişik, ağrı bulunan yeri veya buralara konan ilâcı veya sarılmış olan sargıyı çıkarıp altındaki deriyi yıkamak farzdır. Soğuk su ile yıkamak zarar verirse, sı-cak su ile yıkanır. Bu da zarar verirse, yara üzeri mesh edilir. Etrafındaki sağlam deri yıkanır. Etrafını yıkamak yaraya zarar verirse, etrâfı da mesh edilir. Bu da zarar verirse, ancak o zaman sargı üzerine mesh etmek câiz olur. Yâni; yaranın, çıbanın, derideki çatlak ve yarıkların üzerine veya içine konan merhem, pamuk, fitil, gaz bezi, flâster, sargı bağı gibi şeylerin çözülmesi, çıkarılması yaraya zarar verirse üzerine mesh edilir.

 

Soğuk, sıcak dedin, abdest almadın,

Dünyâya daldın, nemâz kılmadın.

Cenâbet gezip, gusl etmedin,

Derse Allah, sen ne cevâb verirsin?

Niçin, abdest alıp, kılmadın nemâz,

Yalvarıp Hâlıka, etmedin niyâz?

Gusl abdesti almak lâzım kış ve yaz,

Derse Allah, sen ne cevâb verirsin?

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu