Güzel Dinimiz İslamiyet

Abdest Nasıl Alınır?

Namaz kılmak için, önce sünnete uygun olarak abdest almalıdır. Sevgili Peygamberimizin nasıl abdest aldığı kitaplarda şöyle bildirilmektedir:

1-   Önce eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak araları hilâllenir.

2-   Sağ el ile üç kere ağıza su verilip (misvâkla veya) parmakla dişler oğulur. (Kadınlar, misvâk yerine, oruçsuz iken, sünnete niyyet ederek sakız kullanmalıdır. Misvâk bulunmazsa, fırça da kullanılabilir. Bu da yoksa, sağ elin baş parmağını sağ yandaki dişler üzerine, ikinci küçük parmağını sol dişler üzerine üç kerre sürerek temizlemelidir.) Sonra burna üç kere su verilip, sol el ile temizlenir.

3-   Avuçlara su alınıp, üç defa yüz yıkanır. Alında saçın başlama yerinden çene uçlarına kadar, kulak önleri dahil yıkanmalıdır. Suyu yüze çarpmamak lâzımdır. Yüzü yıkayacağı zaman, kalp ile niyyet edilir.

4-   Önce sağ kol sonra sol kol dirsek dahil üç kere oğularak yıkanır. Kolları yıkarken, avuca su doldurmalı, bunu dirseğe doğru akıtmalıdır.

5-   Kollar yıkandıktan sonra başın dörtte biri mesh edilir.

6-   Sağ ve sol elin şehâdet parmakları ile, iki kulağın delikleri mesh edilir. Baş parmaklar ile de kulakların arkası, sonra da ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir.

Başı, kulakları ve enseyi kaplama mesh yapmak sünnettir ve çok sevaptır. Bu meshler, bir defa yapılır. Bunun için iki el ıslatılıp, iki elde de, üç bitişik ince parmak birbirine yapıştırılıp, iç tarafları, başın önünde, saçların başlangıcına konmak üzere iki el başa konur. İki elin bu üç parmağının uçları, birbirine dokunmalıdır. Baş ve şehâdet parmakları ve avuç içleri havada olup, başa dokunmaz. İki el, arkaya doğru çekilerek, üçer parmak, başı mesh eder. Eller, arkadaki saç kenarına gidince, üçer parmak, başdan ayrılıp, iki elin avuç içleri, kafanın yan tarafındaki saçlar üzerine yapıştırılıp, arkadan öne çekilerek, başın yan tarafları mesh edilir. Sonra şehâdet parmakları kulakların iç tarafına ve baş parmakların iç yüzü, kulak arkasına konup, kulaklar yukarıdan aşağı mesh edilir. Sonra, diğer üç parmakların dış yüzleri enseye konup, ensenin ortasından, iki tarafına doğru çekilerek mesh edilir. [Başı bu şekilde mesh etmek, Mâlikî mezhebinde farzdır.]

7-   Boyun mesh edildikten sonra, sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, alttan ayak parmaklarının arasını hilâllemek suretiyle, topuklarla birlikte önce sağ ayak, sonra sol ayak üç kere yıkanır.

Her uzvu yıkarken abdest dualarını okumalıdır. Bilmeyenler “Kelime-i Şehâdet” okur.

Bizimle iletişim geçin.

İletişim

Hanımlara Rehber Bilgiler

     Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir! Amacımız size her zaman daha iyi hizmet verebilmektir.

     Bizimle paylaşmak istediğiniz görüş, öneri ya da şikayetiniz varsa ilgili "İletişim Formu"nu doldurarak bize iletebilirsiniz. Bildiriminizi en kısa sürede değerlendirip size geri döneceğiz.

Takip Edin!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu